PGZ'den yapılan basın açıklamasına göre bu toplantı, uluslararası işbirliği yoluyla Polonya'nın savunma kabiliyetlerini arttırmayı amaçlayan devam eden endüstriyel diyaloğun bir parçası.

Polonya hükümeti ve PGZ Group'un hem Güney Kore hem de Polonya'daki temsilcilerinin katıldığı bir dizi yoğun toplantının ardından PGZ yönetimi yeni anlaşmayı sonuçlandırmak üzere kararlı adımlar atmıştır. Amaç PGZ S.A. ile Hyundai Rotem Company arasında stratejik bir ortaklık kurmak ve PGZ Group bünyesindeki tüm zırhlı şirketlerin çıkarlarının korunmasını sağlamaktadır.

PGZ S.A. şu anda Milli Savunma Bakanlığı tarafından satın alınan Kore ekipmanlarının entegrasyonunu, üretimini ve yerelleştirilmesini en üst düzeye çıkarmak için Kore tarafı ile görüşmelerini sürdürmektedir. Mevcut anlaşmalara göre K2 tanklarının servis ve bakımı Poznan'daki Askeri Otomotiv Fabrikasının kaynakları ve altyapısı kullanılarak gerçekleştirilecektir.

Bir PGZ temsilcisi "Bu stratejik ortaklık, Hyundai Rotem'in ileri teknoloji ve üretim tekniklerini bünyesine katarak savunma sanayimizi güçlendirmeyi amaçlıyor" dedi. "Ekipmanın ulusal standartlarımızı ve gereksinimlerimizi karşılamasını sağlamaya ve böylece askeri yeteneklerimizi geliştirmeye kararlıyız."

Rusya'da yeni bir ağır piyade savaş aracı görüldü Rusya'da yeni bir ağır piyade savaş aracı görüldü

İşbirliğinin, üretim süreçlerinin yerelleştirilmesi de dahil olmak üzere Polonya'nın savunma sektörüne önemli teknolojik ilerlemeler getirmesi bekleniyor.