Anlaşma her iki ülkenin de devam eden bölgesel gerginliklerin ortasında savunma işbirliğini güçlendirme kararlılığının altını çiziyor.

Yeni imzalanan anlaşma, Polonya'nın Ukrayna'ya birkaç ek askeri yardım paketi sağlamasına yönelik hükümler içeriyor. Özellikle Polonya, belgede öngörüldüğü üzere önümüzdeki on yıl boyunca desteğini sürdürmeyi taahhüt ediyor.

Anlaşmanın bir unsuru da Polonya'nın Ukrayna'ya en az 14 uçaktan oluşacak en az bir MiG-29 savaş uçağı filosu daha transfer etmeyi değerlendirmesidir. Bu hamle NATO müttefiklerinin Polonya'ya uygun yedek uçaklar sağlaması koşuluna bağlı.

Başbakan Tusk, "Polonya, Hava Polisliği görevlerinde aktif görevde oldukları için şu anda sahip olduğu MiG-29'ları 'kolayca transfer edemez'" dedi. "Ancak NATO müttefiklerimiz bize alternatif uçaklar sağlayabilirse bu jetleri transfer etmeye açığız."

Anlaşma, Ukrayna'nın savunma çabalarında uluslararası destek aramaya devam ettiği kritik bir dönemde gerçekleşti. Polonya'nın olası MiG-29 savaş uçağı transferi Ukrayna'nın hava savunma kabiliyetlerini önemli ölçüde destekleyeceğini gösteriyor.

İspanya 145 adet gelişmiş obüs satın alacak İspanya 145 adet gelişmiş obüs satın alacak

Başbakan Tusk, Polonya'nın kendi savunma ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlarken Ukrayna'yı desteklemeye hazır olduğunu vurguladı. Tusk sözlerine şunları da ekledi: "Ukrayna'ya desteğimiz sarsılmaz ve kendi güvenliğimizi ve operasyonel hazırlığımızı sağlayabilmemiz koşuluyla savunma kabiliyetlerini arttırmak için tüm yolları araştırmaya kararlıyız."

Defence Türkiye