Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in imzaladığı yeni bir kararnameye göre, Rusya Silahlı Kuvvetleri'nin personel sayısı 2 milyon 209 bin 130 kişi olarak belirlendi. Bu sayının içinde 1 milyon 320 bini asker olarak kaydedildi. Yayımlanan kararname derhal yürürlüğe girdi.

Daha önce, 1 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe giren bir başka Putin kararnamesine göre, Rus ordusundaki personel sayısı 1 milyon 150 bin 628 asker ve toplamda 2 milyon 39 bin 758 kişiydi. Yeni kararname ile asker sayısında 169 bin 372 kişilik bir artış yapıldı; ancak diğer personel sayısında bir değişiklik yapılmadı.

Trump, ABD'nin Tayvan'ı koruması için ödeme alması gerektiğini söyledi Trump, ABD'nin Tayvan'ı koruması için ödeme alması gerektiğini söyledi

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, asker sayısındaki artışın zorunlu askerlik hizmetine dair herhangi bir plan içermediği ve seferberlik kararı alınmadığı vurgulandı. Açıklamada, bu artışın Ukrayna'daki özel askeri operasyon ve NATO'nun genişlemesi gibi faktörlere tepki olarak geldiği belirtildi.