Reisi'nin ölümünün ardından İran'ın helikopter filosu gündemde Reisi'nin ölümünün ardından İran'ın helikopter filosu gündemde

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya-Ukrayna Savaşı ve Rusya-Çin ilişkileri hakkında Rossiya devlet kanalına verdiği demeçte açıklamalarda bulundu.

Putin, Ukrayna'nın "karşı saldırısı"na dair, "Yerinde sayan karşı saldırı tamamen başarısız oldu. Bazı çatışma bölgelerinde karşı tarafın aktif saldırı operasyonları hazırladığını biliyoruz ve buna tepki veriyoruz." ifadesini kullandı. Putin, şu anda temas hattı boyunca "aktif savunma" stratejisi izlediklerini belirtti ve Rus askeri birliklerinin bu alandaki pozisyonlarını güçlendirdiğini açıkladı. Bu savunma stratejisinin Kupyansk, Zaporijya ve Avdeyevka gibi geniş bir alanı kapsadığını vurguladı.

Putin, Rusya ve Çin'in askeri ittifak oluşturduğu iddialarına yanıt verirken, Batı'nın sürekli olarak "Mihver Devletleri" oluşturduğunu belirtti. Putin, bu tür askeri ve siyasi ittifaklara katılmadıklarını ve bunun Amerika Birleşik Devletleri tarafından gerçekleştirildiğini ifade etti. Ayrıca Çin'in Batı ile mücadele etmediğini ve Avrupa'nın Çin ile ticareti sürdürdüğünü vurguladı.

Putin, nükleer güçler arasında savaş senaryolarını "saçmalık" olarak nitelendirdi ve bu tür bir savaşın sadece temkinli olmalarına neden olacağını söyledi. Rusya'nın barışı istediğini ve barışın ancak savaşa hazırlıkla mümkün olduğuna inandığını belirtti. Ayrıca, Rusya'nın nükleer güçler arasındaki savaşın farklı bir hikaye olduğunu ve bu senaryoların ciddi olmadığını ifade etti. Putin, Rusya ve Çin ile savaş senaryolarının ciddi olmadığını ve birilerini korkutmak için gündeme getirildiğini sözlerine ekledi.