Güney Kore merkezli Asan Politika Çalışmaları Enstitüsü ve ABD merkezli RAND Corp. adlı kar amacı gütmeyen stratejik kuruluşlar, "Güney Kore Cumhuriyeti Nükleer Güvencesini Güçlendirme Seçenekleri" başlıklı ortak bir rapor yayımladı.

Raporda, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un 2030 yılına kadar 300 ila 500 nükleer silah hedeflediği ifade ediliyor ve bu durumun Güney Kore ve ABD için bir tehdit oluşturabileceği belirtiliyor.

Kuzey Kore'nin, nükleer silahlarını kullanarak ABD ile Güney Kore işbirliğini zayıflatmayı ve ABD'yi tehdit etmeyi planladığı ve aynı zamanda Güney Kore'yi işgal etmeden kontrol etmeyi umduğu raporda dile getiriliyor.

AKINCI'nın İran'da üstlendiği görev dünya basınında AKINCI'nın İran'da üstlendiği görev dünya basınında

Raporda ayrıca, Pasifik Okyanusu'ndaki ABD balistik füze denizaltılarının Kuzey Kore'yi hedef alması gerektiği öneriliyor. Güney Kore'nin nükleer güvencesini güçlendirmek içinse ABD'nin sökülmesi planlanan ortalama 100 ABD taktik nükleer silahını Güney Kore'yi desteklemek amacıyla modernize etmesi gerektiği belirtiliyor.

Raporda, Kuzey Kore'nin 2006, 2009, 2013, 2016 ve 2017 yıllarındaki nükleer silah denemelerinin ayrıntıları sunuluyor ve bu denemelerin büyüklüklerine göre Seul şehrinde meydana gelebilecek tahmini etkiler de değerlendiriliyor. Örneğin, Eylül 2017'deki nükleer denemenin büyüklüğünde bir nükleer saldırı durumunda, Seul'de yaklaşık 2 milyon kişinin ölebileceği ve birçok kişinin yaralanabileceği tahmin ediliyor.