Azerbaycan'da Kafkas Kartalı 2024 tatbikatı sürüyor Azerbaycan'da Kafkas Kartalı 2024 tatbikatı sürüyor

Rus haber ajansı TASS'ın diplomatik kaynaklara dayandırdığı habere göre, Rusya Savunma Bakanlığı'ndan bir heyetin bugün Erivan'ı ziyaret edeceği ve Ermeni yetkililerle bir toplantı düzenleyeceği bildirildi. Toplantının ana gündem maddesinin Rus Barış Gücü'nün Karabağ'dan çekilmesi ve bu çekilmenin zamanlaması olacağı ifade edildi.

Bu gelişme, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova'nın 4 Ekim tarihinde yaptığı açıklamayı takip ediyor. Zaharova, Rus Barış Gücü'nün Karabağ'daki mevcudiyetinin zamanlamasının ve diğer ilgili konuların sahadaki duruma bağlı olarak ortak bir kararla belirleneceğini açıklamıştı.

Daha önce Rusya Savunma Bakanlığı, Rus Barış Gücü'nün Karabağ'daki Askeran, Ağdere ve Şuşa bölgelerindeki gözlem noktalarını kaldırdığını duyurmuştu. Ancak açıklamada, Rus Barış Gücü'nün Karabağ'da görevine devam ettiği ifade edilmişti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin daha önce yaptığı açıklamada, Karabağ'daki Rus Barış Gücü'nün yazılı olarak düzenlenmiş bir statüsünün bulunmadığını ve bu birimlerin görev ve yetkilerinin Kasım 2020'de imzalanan üçlü bildirgeye dayandığını vurgulamıştı. Putin, bu birimlerin ana görevlerinin ateşkese uyulup uyulmadığını denetlemek olduğunu belirtmişti.