Gazze'deki El-Ehli Baptist Hastanesi'ne 17 Ekim'de düzenlenen saldırının ardından, olayın aydınlatılması ve kullanılan silahın belirlenmesi için uluslararası bir soruşturma çağrıları yükseliyor. Saldırıyı aydınlatma çabaları, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova ve Rus Duma milletvekili Andrey Korotçenko tarafından destekleniyor.

Zakharova, olayın aydınlatılması gerektiğini vurgulayarak, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) himayesinde özel bir komisyonun oluşturulması gerektiğini belirtti. Sözcü, bu komisyonun tüm olayla ilgili verilere erişmesi gerektiğini ve soruşturmanın BMGK himayesinde yürütülmesi gerektiğini ifade etti.

Aynı konuyu değerlendiren milletvekili Korotçenko, olayın bir İsrail saldırısı olabileceğine dikkat çekti, ancak olayın aydınlatılmasının farklı versiyonların öne sürülebileceğini de göz önünde bulundurması gerektiğini söyledi.

Çin, Tayvan'ın etrafını kuşatan kapsamlı askeri tatbikata başladı Çin, Tayvan'ın etrafını kuşatan kapsamlı askeri tatbikata başladı

Korotçenko, olayın uluslararası bir komisyon tarafından incelenmesi gerektiğini ve İsrail'den gerekli bilgilerin talep edilmesi gerektiğini belirtti. Ancak, bu tür bir kararın İsrail'in müttefikleri olan Batı ülkeleri tarafından engellenebileceğine dikkat çekti.

Hava sahasının kontrolünün İsrail tarafından sağlandığına ve Gazze Şeridi'nin çevresinin sıkı bir şekilde izlendiğine dikkat çeken Korotçenko, İsrail'in sadece telsiz dinlemelere dayanarak açıklama yapmak yerine tüm bilgileri sunması gerektiğini belirtti.

Son olarak, Gazze'deki hastane saldırısı için Batı destekli bir soruşturmanın başarısız olacağını savunan Korotçenko, İsrail'in güçlünün haklı olduğu mantığına dayandığını ve tüm bu olayların çatışmanın tarafları arasındaki enformasyon savaşı çerçevesinde kaldığını ifade etti.