Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Rusya'nın Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Antlaşması'ndan (AKKA) çekilme sürecinin tamamlandığı duyuruldu.

Açıklamada, bu antlaşma ile ilgili diğer anlaşmaların da artık geçerli olmadığına vurgu yapıldı ve Rusya'nın 2007 yılında antlaşmayı askıya almasının, ABD ve müttefiklerinin olumsuz tutumundan kaynaklandığı belirtildi.

Rusya, ABD'nin aldığı önlemlere karşı nükleer füzelerin konuşlandırılma olasılığını tartışmaya açtı Rusya, ABD'nin aldığı önlemlere karşı nükleer füzelerin konuşlandırılma olasılığını tartışmaya açtı

Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi:

"Rusya'nın çıkarları dikkate alınmadan Avrupa'da askeri güvenliği sağlama girişimleri başarılı olmayacaktır. Eski anlaşmalara bağlı kalmaya çalışmak, yeni koşullara uymayan bir yaklaşım olduğu için başarısızlıkla sonuçlanabilir ve silah kontrolü alanındaki işbirliği mekanizmalarının çökmesine yol açabilir. NATO üyeleri ve ittifakın etkisindeki ülkelerin temsilcileri, müzakere kapasitesine sahip olmadıklarını gösterdi. Bu aşamada, silah kontrolü konusunda herhangi bir anlaşma yapmanın mümkün olmadığı anlaşılmaktadır."

AKKA, NATO ve Sovyetler Birliği dahil olmak üzere Varşova Paktı ülkeleri arasında 1990 yılında Paris'te imzalanmış olan bir antlaşmadır.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 29 Mayıs'ta AKKA'yı feshetme kararı almıştı.