İsrail savaş uçakları bu gece de Gazze Şeridi'nde bir mülteci kampını bombaladı İsrail savaş uçakları bu gece de Gazze Şeridi'nde bir mülteci kampını bombaladı

Rusya Savunma Bakanlığı, 1-7 Haziran tarihleri arasında Rusya-Ukrayna Savaşı'ndaki Rus askeri faaliyetlerine ilişkin bilgi verdi. Bakanlık açıklamasında, Rus ordusunun Ukrayna'daki cephe hattında ilerlemeye devam ettiği belirtilerek, "Merkez ve Güney Askeri Grubuna bağlı birlikler, Donetsk Halk Cumhuriyeti'nin Paraskiyevka ve Umanskoye yerleşim birimlerini kurtardı." ifadesi kullanıldı.

Son bir haftada Ukrayna'daki askeri hedeflere karadan, havadan ve denizden yüksek hassasiyetli silahlar ve insansız hava araçlarıyla (İHA) düzenlenen saldırılarda, elektrik tesisleri, Batılı silah ve mühimmat depoları ile Ukraynalı askerler ve yabancı paralı askerlerin geçici konuşlanma merkezlerinin vurulduğu kaydedildi.

Açıklamada, bu dönemde Ukrayna'ya ait 2 "Mig-29" ve 1 "Su-25" tipi savaş uçağı ile 424 İHA'nın imha edildiği ve 27 Ukraynalı askerin teslim olduğu belirtildi.

Bakanlık ayrıca, askeri operasyonun başlangıcından bu yana Ukrayna ordusuna ait 610 uçak, 274 helikopter, 25 bin 326 İHA, 528 hava savunma füze sistemi, 16 bin 287 tank ve zırhlı araç, 1330 çok namlulu roketatar, 10 bin 188 obüs ve havan topu ile 22 bin 336 özel askeri aracın imha edildiğini bildirdi.

Rusya Savunma Bakanı Andrey Belousov, mayıs ayında Ukrayna'da 28 yerleşim biriminin Rus askeri güçlerince ele geçirildiğini belirterek, "Bu yıl toplam 880 kilometrekare Rus ordusunun kontrolüne geçti." ifadesini kullanmıştı.