Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmet Ebu Gayt ile Moskova'da bir araya geldi. Görüşmenin başlangıcında konuşan Lavrov, Rusya ile Arap Birliği arasındaki bakanlar düzeyindeki toplantılar dahil olmak üzere işbirliğinin tüm yönlerini ele alacaklarını belirtti.

Lavrov, Filistin-İsrail çatışmasında benzeri görülmemiş bir keskin dönüş yaşandığını vurgulayarak, "Bu dönüş, şunu ispatladı: Çatışmanın bölgesel statüsü sürdürülemez, mevcut durumda düzenlemeler yapılması gerekiyor. Acil olarak çatışmaların durdurulması ve mağdur olan sivillerin sorunlarının çözülmesinin yanı sıra, uzun süredir çözülemeyen Filistin sorununun nedenlerine özellikle dikkat edilmelidir." dedi.

Rusya'nın, Arap Birliği ülkeleriyle bu sorunlara çözüm bulmada, öncelikle kan dökülmesinin durdurulmasına, sivil acıların sona erdirilmesine katkı sağlayabileceğine inandığını belirten Lavrov, bunun Orta Doğu'da sürdürülebilir barışın tesisine ve güvenliğin sağlanmasına yönelik samimi bir çaba olduğunu vurguladı.

"VURAN" zırhlı araçları Gürcistan ordusuna teslim edildi "VURAN" zırhlı araçları Gürcistan ordusuna teslim edildi

Arap Birliği Genel Sekreteri Ebu Gayt, "Bütün bu olaylar, Filistin sorununu çözmeye yönelik herhangi bir siyasi beklenti veya girişimin olmayışı nedeniyle, aynı şiddette olmasa bile devam edecek." şeklinde konuştu.