Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Ukrayna'da Rus ordusunun eylemleri hakkında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e bilgi verdi.

Sudan'ın Faşir şehrinde gerçekleşen bombardıman sonucu 12 kişi yaşamını yitirdi Sudan'ın Faşir şehrinde gerçekleşen bombardıman sonucu 12 kişi yaşamını yitirdi

Şoygu, Rus ordusunun konumunu güçlendirmenin gerektiği düşünülen alanlarda aynı aktif faaliyetlere devam ettiklerini açıkladı. Ayrıca, "Genel olarak durum istikrarlı ve güvenilir görünüyor. Birlikler, profesyonel eylemler gerçekleştiriyor." ifadesini kullandı.

Ukrayna ordusunun farklı yönlere saldırı girişimlerinde bulunduğunu belirten Şoygu, "Neredeyse her yönde aktif savunma ile karşı karşıya kalıyorlar. Pek çok alanda taktiksel konumumuzu iyileştirmeyi başardık ve Ukrayna ordusunun ilerlemesine hiçbir yerde izin verilmedi. Ukraynalı yetkililerin bahar saldırısı, yaz saldırısı ve şimdi de sonbahar saldırısı sona erdirildi. Bu saldırılarda başarılı olamadılar." şeklinde konuştu.

Şoygu, tüm çatışma hattı boyunca belirli yönlerde oldukça derin ve kademeli bir savunma hattı oluşturulduğuna dikkat çekerek, "Bu, 'aktif savunma' olarak adlandırılabilir. Çünkü düşman, 4 Haziran'da yaz harekatını başlattıktan sonra insan gücü ve teçhizatta büyük ve ciddi kayıplar yaşadı. Yüzlerce tank ve 1500 zırhlı araç kaybetti." dedi.