İsrail ordusu Gazze'deki esirlerin hepsini operasyonlarla kurtarılamayacağını açıkladı İsrail ordusu Gazze'deki esirlerin hepsini operasyonlarla kurtarılamayacağını açıkladı

Rusya Dışişleri Sözcüsü Maria Zaharova, haftalık basın toplantısında çeşitli gündem konularını ele alarak önemli açıklamalarda bulundu. Zaharova, Azerbaycan'ın Karabağ bölgesindeki Rus Barış Gücü'nün 2025 yılına kadar kalmasının gerekip gerekmediği konusundaki bir soruya yanıt verdi.

Zaharova, Rus Barış Gücü'nün Karabağ'daki mevcudiyetinin geleceği konusunun, sahadaki duruma göre belirleneceğini ifade etti. Özellikle Güney Kafkasya'daki ulaşım bağlantılarının ve lojistiğin geliştirilmesine yönelik planlara dahil olan Zengezur koridorunun açılmasıyla ilgili olarak ise bu çalışmanın Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya Başbakan Yardımcıları tarafından yürütülen üçlü çalışma grubu kapsamında ilerlediğini açıkladı. Zaharova, Azerbaycan'ı Ermenistan'ın Sünik bölgesi üzerinden Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'ne bağlayan ulaşım yolunun restore edilmesinin, Erivan ile Bakü arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için büyük bir potansiyel taşıdığını belirtti ve bu projenin gerçekleşmesinin, her iki ülkenin siyasi iradesine ve belirli anlaşmalara bağlı olduğunu vurguladı.

Ermenistan'daki Rus askeri üssünün geleceği konusundaki bir soruya karşılık olarak Zaharova, Rusya ile Ermenistan arasında askeri üs konusunda var olan yazılı anlaşmalara dikkat çekti. Somut adımlara yönelik somut bir yanıt vereceklerini belirtti ve gerçekleşmemiş meseleleri yorumlamadıklarını ifade etti. Ayrıca, Fransız Dışişleri Bakanı Catherine Colonna'nın Ermenistan ile askeri bir anlaşma imzalamayı kabul ettiklerine dair açıklamasının, bölgede bir NATO üssünün kurulabileceği yönünde spekülasyonlara yol açtığını değerlendiren Zaharova, bazı Afrika ülkelerinin Fransa'nın askeri varlığına yönelik endişelerini ve bu ülkelerin kendi güvenliklerini sağlama ihtiyacını dile getirdi. Ayrıca, Fransız büyükelçilerinin Paris hükümetinin tavrı nedeniyle sınır dışı edildiğini hatırlattı ve Ermenistan ile Fransa arasındaki askeri işbirliği niyetinin değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.