Lockheed Martin'in F-35 ve Dassault Aviation'un Rafale gibi rakip savaş uçaklarına rağmen, Saab'ın Gripen'i dünya genelinde talep göremedi. Şirket, Hindistan, Tayland ve Filipinler'in Gripen'i tercih etmesini umarak yeni bir döneme girmeye hazırlanıyor.

Saab Başkanı ve CEO’su Micael Johansson, Gripen'in uzun bir süredir alıcı bulamamasından duyduğu hayal kırıklığını dile getirdi. Gripen avcı uçağının başarısız pazarlama girişimlerini siyasi faktörlere bağlayan Johansson, bu durumun şirketi olumsuz etkilediğini belirtti.

Hindistan, Tayland ve Filipinlerden umutlu

Gripen'in en son 2014 yılında Brezilya ile yaptığı anlaşma ile yabancı bir ülkeye satış gerçekleştirdiğini hatırlatan Johansson, şimdi Hindistan, Tayland ve Filipinler'in bu süreci tersine çevirebilecek önemli fırsatlar sunduğunu ifade etti.

Hindistan'a yönelik yapılan teklifte Saab, Hindistan Hava Kuvvetleri'nin çok rollü savaş uçağı ihtiyacını karşılamak üzere 114 adet Gripen-E uçağı sunmayı planlıyor. Ancak, Hindistan'daki rekabetin oldukça sıkı olduğu göz önüne alındığında, Rafale, Lockheed Martin F-21, Boeing F-18, MiG-35 ve Eurofighter gibi rakiplerle mücadele etmek zorunda kalacaklar.

Tayland, F-35 satın alma girişimlerinin reddedilmesinin ardından Gripen filosunu güçlendirmeyi planlıyor. Filipinler ise kısa bir süre önce Gripen savaş uçağı alımına yönelik bir Mutabakat Zaptı (MoU) imzaladı ve çoklu rol savaş uçağı (MRCA) seçiminde son aşamaya geldi.

Türkiye yaklaşık 10 yılda 9 milli platformu uçurdu Türkiye yaklaşık 10 yılda 9 milli platformu uçurdu

Saab, bu ülkelerle yapılacak anlaşmaların, Gripen'in pazardaki konumunu güçlendireceğine ve şirketin uluslararası arenada rekabet edebilirliğini artıracağına inanıyor.

Editör: Merve Tuç