Türkiye'nin savunma sanayisindeki gelişmeler, sektörde nitelikli insan kaynağı ihtiyacını artırdı. Bu bağlamda, önde gelen savunma sanayisi şirketleri orta öğretim düzeyinde mesleki ve teknik eğitim kurumları açarak bu ihtiyaca çözüm bulmaya çalışıyor. Bu çerçevede, Şile Ayet Azer Aran Savunma Sanayi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü, REPKON Makine ve Kalıp Sanayi ve Ticaret AŞ ve Şile Belediyesi iş birliğiyle kuruldu.

Lise, savunma sanayisine yönelik üst düzey eğitimle öğrencilere istihdam ve kariyer fırsatları sunmayı amaçlamaktadır. Şile Ayet Azer Aran Savunma Sanayi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, öğrencilere mühendislik eğitimi öncesinde temel teknik bilgiler kazandırmak amacıyla kamu ve özel sektör olanaklarını birleştiren bir eğitim sunmaktadır. Liseli öğrenciler, "makine ve tasarım teknolojileri" ile "endüstriyel otomasyon teknolojileri" alanlarında eğitim alırken, özellikle savunma mekanik sistemleri ve endüstriyel otomasyon konularında uzmanlaşmaktadırlar.

Orduların harekat seviyesini artıran milli yazılım NATO'da başarılı sınav verdi Orduların harekat seviyesini artıran milli yazılım NATO'da başarılı sınav verdi

Şile Ayet Azer Aran Savunma Sanayi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin yeni yerleşkesi, birçok atölye, laboratuvarlar, konferans ve spor salonları içerecek şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca, REPKON tarafından staj imkanları sunulan lisede, ilk 5 öğrenciye 5 yıl boyunca burs sağlanmaktadır. Okul, mezun olan öğrencilerin istihdamını desteklemek ve projelerini REPKON'un katkısıyla hayata geçirmek üzere planlar yapmaktadır.