ASELSAN üretkenlik için yapay zeka kullanımını zorunlu görüyor ASELSAN üretkenlik için yapay zeka kullanımını zorunlu görüyor

Bayraktar, "Özdemir Bayraktar Planetaryum ve Bilim Merkezi"nin açılışında yaptığı konuşmada, Trabzon'da baba toprağında olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi'nin açılışını, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Trabzon Büyükşehir Belediyesi, TÜBİTAK, T3 Vakfı ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı'nın katkılarıyla gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Bayraktar, merkeze adını veren babası Özdemir Bayraktar'ı anarak, hayatını milli SİHA'lar ve teknoloji hamlesi için adadığını vurguladı. Babasının mücadelesini, Baykar SİHA'larını geliştirdikleri fabrikada yaşadığını belirtti. Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi'nin, mücadele dolu topraklarda yeşeren bir eser olduğunu söyledi. Coğrafyanın her köşesinde vatanı savunmak için yetiştirdiği akıncılar ve leventlerin fide verdiği bir merkez olduğunu ifade etti.

Bayraktar, bu merkezin, bilim insanları ve teknolojiyle ilgilenen nesillerin yetişmesine önemli katkılar sunacağını dile getirerek, atölyelerde çocukların deney yapma, sorgulama ve doğa kanunlarını keşfetme imkanı bulacaklarını belirtti.

Ayrıca, gençlere hitap eden Bayraktar, dünyayı daha barışçıl ve medeni bir yer haline getirecek olanın, insanlığın faydasını önceleyen erdemli nesiller olduğunu ifade etti. Milli teknoloji hamlesinin başarılarından da bahseden Bayraktar, TEKNOFEST'in dünya rekorlarını kırdığını ve gençlerin teknoloji yarışmalarına büyük ilgi gösterdiğini belirtti.

Programda, Bilim Merkezi'nin açılışının ardından katılımcılar, merkezi gezme fırsatı buldular.