Sırbistan Savunma Bakanı Milos Vucevic ve Genelkurmay Başkanı Mojsilovic, 24 Eylül'deki çatışmalarla ilgili Belgrad'da basın toplantısı düzenledi. Vucevic, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic'in Sırp ordusunun Kosova'nın kuzeyine girmesi emri vermesi durumunda bunun profesyonelce gerçekleşeceğini ve bu eylemin NATO'nun Kosova'daki Barış Gücü (KFOR) yetkililerinden gizli tutulacağını belirtti. Ancak Vucevic, böyle bir olayın yaşanmaması için ellerinden geleni yapacaklarını vurguladı. Mojsilovic ise Sırbistan'ın Kosova sınırına asker yığdığı iddialarının doğru olmadığını savunarak, savaşa hazır olma emri almadıklarını belirtti. Sınır güvenliği nedeniyle ordu angajmanını artırdıklarını açıkladı.

Ayrıca, 24 Eylül'deki çatışmaların ardından Kosova polisinin ölümüne yol açan olayları Sırbistan'da düzenlenen hiçbir askeri eğitime katılmayan Sırp Listesi Partisi Başkan Yardımcısı Milan Radoicic'in tek başına planladığını iddia etti.

Belçika'nın İsrail'e 70 ton askeri malzeme gönderdiği iddia edildi Belçika'nın İsrail'e 70 ton askeri malzeme gönderdiği iddia edildi

Kosova'nın kuzeyinde uzun süredir devam eden gerginlik, 24 Eylül'de Banjska'da yolu kapatan silahlı Sırpların Kosova polisine ateş açması ve bir polisin ölümüyle yeniden yükselmişti. Kosova Başbakanı Albin Kurti, bu olayın ardından Sırbistan'ı sorumlu tutmuştu. Silahlı grup, Banjska Manastırı çevresine sığınmış ve gün boyunca çatışmalar yaşanmıştı. Kosova İçişleri Bakanı Xhelal Sveçla, Banjska operasyonunda en az 3 saldırganın öldüğünü ve 6 kişinin gözaltına alındığını açıklamıştı. Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic ise Kosova polisinin ölümüyle sonuçlanan olayı Kosovalı Sırpların gerçekleştirdiğini doğrulamıştı.