STM tarafından geliştirilen ALPAGU, Türk mühendisleri tarafından tasarlanan ve Türkiye'nin savunma sanayisindeki başarılarını bir kez daha gösteren milli sabit kanatlı vurucu İnsansız Hava Aracı (İHA) olarak önemli bir kilometre taşına imza attı. ALPAGU, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin envanterine girmek üzere olan bir dizi başarılı saha testini tamamladıktan sonra ismi açıklanmayan bir ülkeye ilk ihracatını gerçekleştirdi. STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, ALPAGU'nun teslimatlarına dair verdiği bilgilerle Türk savunma sanayisinin uluslararası alandaki rekabet gücünü bir kez daha ortaya koydu.

CANiK TTI Combat, Teksas’da da gözde oldu CANiK TTI Combat, Teksas’da da gözde oldu

Güleryüz, ALPAGU'nun Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teslimatı için devam eden görüşmelerin yanı sıra birçok ülkenin ALPAGU'ya talep gösterdiğini ifade etti. Ayrıca, ALPAGU'nun Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmesiyle ilgili sözleşme görüşmelerinin sürdüğünü belirtti. ALPAGU'nun hafif yapısı, yüksek manevra kabiliyeti, düşük radar kesit alanı, dalış hızı ve etkin görev yapabilme yetenekleriyle öne çıktığını dile getiren Güleryüz, terörle mücadele operasyonları, sınır ötesi harekatlar ve çatışma bölgelerinde etkin bir şekilde kullanılabildiğini vurguladı.

ALPAGU, eski Türkçe’de ‘düşmana tek başına saldıran yiğit’ anlamına geliyor.

ALPAGU'nun sahip olduğu özellikler arasında üzerindeki yapay zeka ve görüntü işleme kabiliyeti, sessiz uçuş yeteneği, taşıdığı patlayıcıyı hedefe tam ulaştırma becerisi bulunmaktadır. Bu özellikleriyle ALPAGU, kullanıcısına önemli bir sürpriz etkisi ve operasyonel üstünlük sağlayan kritik bir platform haline gelmektedir. ALPAGU'nun ağırlığı 2 kilogramın altında olup, dört adet ALPAGU aynı anda, tek bir yer kontrol istasyonu aracılığıyla eş zamanlı saldırı yapabilme yeteneğine sahiptir. Güleryüz, STM'nin ALPAGU'nun başarısının yanı sıra döner kanatlı vurucu İHA Kargu'nun da dünya genelinde 10'dan fazla ülkeye ihraç edildiğini belirterek, Türkiye'nin savunma sanayisindeki lider konumunu sürdürmeye devam edeceklerini ifade etti. ALPAGU'nun daha büyük ve daha fazla patlayıcı taşıma kapasitesine, daha hızlı ve daha uzun menzile sahip versiyonu olan Akıllı Dolanan Mühimmat Sistemi ALPAGUT'un geliştirme çalışmalarının STM ve ROKETSAN iş birliğiyle başarıyla sürdüğü de paylaşıldı.

Ağırlığı 2 kg'nin altında olan ALPAGU, tek kişi tarafından 1 dakika içinde atışa hazır hale getirilebiliyor.