NATO Savunma Bakanları Toplantısı, ikinci gününde devam ediyor NATO Savunma Bakanları Toplantısı, ikinci gününde devam ediyor

İsrail gazetesi Haaretz yazarlarından Amos Harel, bir makalesinde, Hamas'ın Gazze'deki kontrolünü kaybetmiş olabileceğini ancak İsrail ordusunun hala bölgede tam kontrol sağlayamadığını belirtti. Harel, yazısında "Savaştan daha sinir bozucu bir şey varsa o da kış savaşıdır." ifadesini kullanarak, ordunun karşılaştığı zorlukların sadece hava şartlarıyla sınırlı olmadığını vurguladı. Harel, askerlerin karada geçen 2 buçuk haftadan sonra çeşitli zorluklarla karşılaşabileceğini ve komutanların tanksavar füzeleri, patlayıcı yerleştirilmiş evler gibi potansiyel tehditlerden endişe duyduğunu belirtti.

Ayrıca, Gazze'nin yoğun nüfuslu şehir merkezinde, çok katlı binalardan ateş edilme olasılığına karşı korunmanın önemine değindi. Hamas'ın Gazze Sorumlusu Yahya Sinvar'ın hala "karar komutasında" olduğunu ve esir değişimi konusunun da bu çerçevede ele alındığını aktaran Harel, ABD Başkanı Joe Biden'ın uzun vadede Hamas hükümetinin Gazze'den uzaklaştırılması ile Filistin yönetimi ve İsrail arasında diplomatik bir anlaşmaya varma çabalarını değerlendirdi.

Harel, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun bu adıma sadece inanmakla kalmayıp hızlı bir ateşkes ve Filistin Yönetimi ile müzakerelerin yeniden başlatılmasını kabul etmesi halinde, hükümetin aşırı sağ kanadının koalisyonu içeriden parçalayabileceğinden endişe ettiğini belirtti.