ABD'ye ait F-35A savaş uçağının Okinawa şehri üzerinde gerçekleştirdiği rutin eğitim uçuşunda sağ panelinin düştü. Milyarlarca dolar harcanan ve teknik sorunlarla boğuşan F-35 projesindeki belirsizlikler devam ederken, Japonya'nın Okinawa şehrinde bulunan ABD Hava Üssü'nde konuşlu F-35A'nın yaşanan bu olayı, projedeki güvenlik endişelerini bir kez daha gündeme getirdi.

18 Aralık Pazartesi günü gerçekleşen olayda, uçuş sırasında sağ paneli düşen F-35A, acil iniş yapmak zorunda kaldı. Yerde yapılan kontrollerde, savaş uçağının sağ tarafındaki yaklaşık 2 kilogram ağırlığındaki altıgen yan panelin eksik olduğu belirlendi. Kayıp panelin, elektronik cihazlar için harici bağlantı noktalarını içerdiği ve bu parçanın olmaması durumunda uçağın stealth özelliğini kaybedebileceği belirtildi.

Teknik sorun ve güvenlik endişesi devam ediyor

Orduların harekat seviyesini artıran milli yazılım NATO'da başarılı sınav verdi Orduların harekat seviyesini artıran milli yazılım NATO'da başarılı sınav verdi

Japonya Savunma Bakanlığı'nı temsil eden Okinawa Savunma Bürosu, ABD ordusunu gelecekteki olası aksilikleri önlemeye çağırarak, güvenliğin sağlanmasının ABD askeri uçaklarının operasyonu için kritik bir gereklilik olduğunu ve ABD'nin mümkün olan tüm önlemleri almasını talep edeceklerini açıkladı.

F-35, Alaska'daki Eielson Hava Kuvvetleri Üssü'nden Okinawa'ya rotasyonel olarak konuşlandırılmış durumda bulunuyor. Sağ paneli düşen F-35A'nın, daha önce Kadena'da konuşlandırılmış olan 48 adet yaşlanan F-15C/D savaş uçağının geçici olarak yerini alacak uçaklardan biri olduğu belirtildi. Olay, F-35 projesindeki teknik sorunların ve güvenlik endişelerinin devam ettiği bir dönemde yaşandı.