Karadeniz'de "Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu" kuruldu Karadeniz'de "Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu" kuruldu

Türkiye, kendi geliştirdiği 5. nesil savaş uçağı KAAN için motor tedarikinde sorun yaşamamak amacıyla ABD’den ortak üretim izni talep etti. Bloomberg’in haberine göre, Türkiye, F-16 savaş uçaklarında kullanılan GE Aerospace’in F110 motorlarını Türkiye’de üretmek istiyor.

TUSAŞ tarafından geliştirilen KAAN, Türkiye’nin F-16 filosunun yerini alması planlanan yerli ve milli bir savaş uçağı projesi. Uçağın Ocak 2024’te ilk uçuşunu yapması ve 2028’de yerli motorlarla donatılması hedefleniyor. Uçağın geliştirilmesinde İngiliz BAE Systems de iş birliği yapıyor.

Türkiye, yerli savaş uçağının motoru üzerinde bir süredir çalışıyor ancak bu motorların ürün haline gelmesi için önümüzde oldukça uzun bir süre var. Yetkililer, yerli motorun 2028’de hazır olacağını söylüyor ancak havacılık sektöründe gecikmelerin kaçınılmaz olduğunu da belirtiyor.

Bu nedenle Türkiye, KAAN’ın motor ihtiyacını karşılamak için ABD ile ortak üretim anlaşması yapmak istiyor. Türkiye’nin talebi, motorlarla ilgili üretim veya tedarik gerekliliklerinin çözülmesi ve KAAN’ın geliştirilmesinin hızlandırılması amacıyla yapılmış durumda.

Türkiye’nin bu talebi, İsveç’in NATO üyeliği süreciyle de ilişkili. Türkiye, İsveç’in NATO’ya katılımını, ABD’nin Türkiye’ye 40 yeni F-16 Block 70 uçağı ve 79 kit satmasına bağlı bir koşulla onaylamıştı. Türkiye ayrıca eskiyen F-4 jetlerini emekliye ayırmakta gecikiyor ve bu açığı yeni F-16’lar ile kapatmak istiyor. Bununla birlikte Türkiye, F-16’lardan olumsuz sonuç çıkma ihtimaline karşın Avrupa’dan Eurofighter jetleri de satın almak istediği biliniyor.
 

Kaynak: haber.aero