T129 ATAK helikopterleri, Türk Kara Kuvvetleri, Jandarma ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nde kullanıldıktan sonra ilk kez yurt dışına ihraç edilerek Filipinler'e gönderilmişti. Türkiye ve Filipinler arasında 2018'de imzalanan anlaşma kapsamında, toplamda 6 adet helikopterin satışı üzerinde anlaşılmıştı. Üretim sonrası Filipinli pilot ve bakım ekipleri, TUSAŞ'ın Ankara'daki tesislerinde Türk pilotlar ve eğitim ekipleri tarafından eğitildi.

İlk teslimat Mart 2022'de gerçekleştirildi, bunu Kasım 2022'de iki adetlik ikinci teslimat izledi. Böylece Filipinler, envanterine 6 adet T129 ATAK helikopteri katmış oldu.

Ukrayna'nın Azov Tugayı'na uygulanan silah yasağı kaldırıldı Ukrayna'nın Azov Tugayı'na uygulanan silah yasağı kaldırıldı

İki ülke arasındaki anlaşma, 6 adetlik ikinci bir satış opsiyonu da içeriyor ve bu opsiyonun kesin siparişe çevrilmesi hedefleniyor. TUSAŞ, Filipinler'den sonra Nijerya'ya da T129 ATAK ihracatı gerçekleştirdi ve toplamda 6 helikopter teslim edilecek.

Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, teslimatla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

"Filipin Hava Kuvvetleri'ne teslim ettiğimiz son iki T129 ATAK helikopteriyle dost ve müttefik ülkelerin güvenliğine katkı sağlıyoruz. Zamanında ve başarıyla gerçekleştirdiğimiz her teslimat, sistemlerimizin güvenilirliğini ve savunma sanayimizin itibarını artırıyor. Sürdürülebilir bir ihracat vizyonuna olan bağlılığımızla, sektörümüzün geleceği emin ellerde."