Rusya'nın 24 Şubat 2022'de Ukrayna'ya yönelik başlattığı savaşın devam ettiği Donetsk bölgesinde, Rus ve Ukrayna orduları arasında şiddetli çatışmalar devam ediyor. Rus güçleri, Avdiyivka kentini ele geçirmeye çalışıyor ancak Ukraynalı askerler buna izin vermemek için yoğun saldırılarını sürdürüyor. Bu çatışmalarda Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin 59. Motorize Piyade Tugayı'na bağlı reaktif topçu grupları da ön cephede savaşan askerlere destek veriyor. Söz konusu gruplar, Rus güçlerinin pozisyonlarına "Grad" çok namlulu roketatarlarla atışlar yapıyor.

Reaktif topçu grubu komutanı "Metis" kod adlı Volodimir, görevlerinin ve hedeflerinin savunma, saldırıları engelleme ve Rus güçlerini hedef alarak teçhizatlarını vurmak olduğunu belirtti. Avdiyivka yönünde Rus mevzilerine atışlar yaptıklarını ifade eden Volodimir, atışların askeri hareketliliğe bağlı olarak değişkenlik gösterdiğini açıkladı. Ayrıca, ailelerinin zaferle eve dönmelerini beklediğini söyleyerek, Ukrayna topraklarını savunmak ve Rusları bu topraklardan çıkarmak için savaştıklarını vurguladı.

Ukrayna ve Rusya, tankları FPV'lerden korumak için yarışıyor Ukrayna ve Rusya, tankları FPV'lerden korumak için yarışıyor

Volodimir, "Ailelerimiz, zaferle eve dönmemizi bekliyor. Ailelerimiz, topraklarımız, özgürlüğümüz ve adalet için savaşıyoruz. Burası bizim toprağımız. Kimsenin buraya silahla gelme ve toprak alma hakkı yoktur. Bu nedenle Rusları topraklarımızdan kovana kadar savaşacağız." dedi.