Bakan Klimenko, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, son 24 saat içinde Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırılarını değerlendirdi.

Klimenko, Rus ordusunun son bir günde Ukrayna'nın 10 farklı bölgesinde toplam 118 yerleşim yeri üzerine saldırılar gerçekleştirdiğini bildirdi. Bu saldırıların, yılbaşından bu yana en yoğun saldırı dalgası olduğunu belirtti.

Klimenko, Rus birliklerinin gece saatlerinde Poltav bölgesinin Kremençug şehrindeki bir petrol rafinerisini hedef aldığını ve yangın çıkardığını vurguladı. Neyse ki, itfaiye ekiplerinin hızlı müdahalesi sayesinde yangının birkaç saat içinde kontrol altına alındığını ve olayın sonucunda ölü ya da yaralı olmadığını belirtti.

Harkiv bölgesinin Kupyansk ilçesine yapılan saldırıda Petropavlivka köyünde bir sivilin yaşamını yitirdiğini ve Donetsk bölgesinde Pivdenniy köyünün bombalandığını, bu saldırı sonucunda bir kişinin daha hayatını kaybettiğini ifade etti.

Lübnan Hizbullahı, İsrail'e İHA ve roket saldırısı düzenledi Lübnan Hizbullahı, İsrail'e İHA ve roket saldırısı düzenledi

Ayrıca, Dnipropetrovsk bölgesinde Rus birliklerinin Nikopol ilçesine topçu saldırısı gerçekleştirdiğini ve Rusya'nın gece saatlerinde Herson bölgesine düzenlediği saldırılarda evlerin zarar gördüğünü aktardı.

Bakan Klimenko, aynı zamanda Ukrayna Hava Savunma Kuvvetleri Komutanlığı tarafından yapılan açıklamaya da değindi. Açıklamada, Rusya'nın gece saatlerinde "Şahed" tipi insansız hava araçları (İHA) ve X-59 güdümlü füzeler kullanarak Ukrayna'nın kritik altyapı ve askeri tesislerine saldırılar düzenlediği belirtildi. Bu saldırı sırasında Ukrayna'nın birçok bölgesinde hava saldırısı alarmının devreye sokulduğuna dikkat çekildi. Ayrıca açıklamada, Ukrayna hava savunma güçlerinin saldırı sırasında toplam 20 "Şahed" tipi İHA'dan 18'ini imha ettiği ve bir X-59 güdümlü füzeyi etkisiz hale getirdiği ifade edildi.