Videoda yakalanan olay, hassas nişancılıkla düşürdükten sonra inen dronun üzerinde daire çizen Yak-52'yi sergiliyor.

 

Netanyahu, Savunma Bakanı'yla Gazze'yi görüşecek Netanyahu, Savunma Bakanı'yla Gazze'yi görüşecek

Başlangıçta bir spor ve eğitim uçağı olarak tasarlanan Yak-52, geleneksel silahlardan ve nişan sistemlerine sahip değil. Yine de, bir tüfekten başka bir şeyle donanmış olan uçağın ikinci mürettebat üyesi, casus dronu doğru bir şekilde hedefleme ve devre dışı bırakma konusunda dikkate değer bir beceri gösterdi.

Saatte maksimum 470 kilometre hız ve 2,5 saate kadar uçuş dayanıklılığı ile Yak-52, çeviklik ve dayanıklılığı birleştirerek, nispeten düşük hızlarda dronları engellemek ve izlemek için çok uygun hale getirir. Bir eğitim platformu olarak birincil rolüne rağmen, Yak-52'nin çok yönlülüğü ve manevra kabiliyeti, hava tehditlerine karşı koymada etkili olduğunu kanıtladı.

Tandem kokpit düzeni ve üç tekerlekli bisiklet iniş takımı da dahil olmak üzere erken Sovyet savaş sonrası savaşçıları anımsatan tasarım unsurlarıyla geliştirilen Yak-52, ters uçuşu iki dakikaya kadar sürdürebilen bir yakıt ve yağ sistemine sahiptir. Bu özellikler, sağlam yapısı ve verimli tahrik sistemi ile birleştiğinde, Yak-52'nin çeşitli operasyonel ortamlarda kolaylıkla gezinmesini sağlar.

Başlangıçta bir eğitim uçağı olarak tasarlanırken, Yak-52'nin uyarlanabilirliği ve savaş etkinliği, Rus casus dronunu son zamanlarda durdurmasıyla örneklenen çeşitli rollerde gösterilmiştir.