Ukraynalı keskin nişancılar, Rusya-Ukrayna Savaşı sırasında aktif bir rol oynuyor. Bu keskin nişancılar, cephe hattında ve yakın bölgelerde, yerleşim yerleri, ormanlar veya açık arazide 24 saat boyunca kendilerini kamufle ederek görev yapıyor.

Ülkenin güney cephesinde bulunan Ukraynalı keskin nişancı birliklerinin savaşa hazırlık eğitimi kaydedildi.

Ukrayna Ordusu'nun 108. Bölgesel Savunma Tugayı'na bağlı keskin nişancı birliğindeki askerler, kamufle olma, silah kullanma ve atış eğitimi alıyorlar.

İsrail ordusu Batı Şeria'nın birçok kent ve beldesine baskın düzenledi İsrail ordusu Batı Şeria'nın birçok kent ve beldesine baskın düzenledi

"Çeçen" kod adını kullanan bir keskin nişancı eğitmeni, cephe hattında görev yapan keskin nişancıların, yoğun çalışma programlarına rağmen sürekli savaş eğitimi aldıklarını belirtti.

Çeçen, "Sadece bu birliğe eğitim vermiyorum. Hangi bölgede, hangi birlik talimat verirse orada eğitim veriyorum." dedi.

Keskin nişancıların çatışmalarda görevde olmalarına rağmen aynı zamanda çeşitli eğitimlerden geçmeleri gerektiğine vurgu yapan Çeçen, "Keskin nişancılar, herkes için görünmez olmalıdır. Bazı durumlarda her iki günde bir, bazı durumlarda neredeyse her gün savaşta görevdeler." şeklinde konuştu.

Çeçen, her keskin nişancının haftada en az üç kez atış talimi yapması ve en az iki kez kamufle olma eğitiminden geçmesi gerektiğini açıkladı ve "Bizim için tatil veya bayram günü yok." ifadesini kullandı.

Kendisi de 2022 yılına kadar ordu keskin nişancısı olarak görev yaptığını ancak sağlık sorunları nedeniyle artık eğitmen olarak çalışmaya devam ettiğini söyleyen Çeçen, Ukrayna ordusundaki keskin nişancı birliklerinin hem yerel hem de modern yabancı silahları kullandığını belirtti.

Çeçen, savaşın her biriminin kendine has görevi olduğuna dikkat çekerek, "Keskin nişancılar her zaman ordunun elit bir parçası olarak kabul edilir. Onlar en iyi silahları kullanabilen ve hedeflerini en doğru bir şekilde vurabilen birliklerdir." şeklinde değerlendirmede bulundu.