Ukrayna'nın Zaporijya bölgesinde cephe hattına yakın bir noktada kurulan askeri eğitim sahasında, Ukraynalı askerlere yoğun savaş eğitimi veriliyor.

Bu bölgede konuşlandırılan Ukrayna ordusunun bir bölgesel savunma tugayına bağlı keskin nişancılar, piyadeler ve tanksavar gibi çeşitli silahlar kullanan askeri personel, çatışmalara girmedikleri dönemlerde sürekli savaş eğitimi alıyor.

Keskin nişancılar cephede olmadığı günlerde eğitim sahasında

Çatışmaların sürdüğü bölgelerde görev yapan Ukrayna kuvvetlerine bağlı bu taburun askerleri, savaş tatbikatı için seçilmiş geniş bir alanda aldıkları eğitimlerle savaş yeteneklerini güçlendiriyor.

Söz konusu taburda keskin nişancıların eğitiminden de sorumlu olan Teğmen Yevgeni, AA muhabirine, askerlere verilen savaş eğitimi hakkında bilgi verdi.

Güvenlik gerekçesiyle soyadını belirtmeyen Yevgeni, eğitim sahasında bulunan keskin nişancıların cephede de savaştığını, çatışmalara girmedikleri zamanlarda onlara eğitim verildiğini belirtti.

Her hafta benzer tatbikatların düzenlediğini anlatan Yevgeni, "Onlar (keskin nişancılar) yoğun bir şekilde, her hafta, haftada 3 kez eğitimden geçiyor. Silah atış ve taktik eğitim veriliyor." ifadelerini kullandı.

İsrail savaş uçakları bu gece de Gazze Şeridi'nde bir mülteci kampını bombaladı İsrail savaş uçakları bu gece de Gazze Şeridi'nde bir mülteci kampını bombaladı

Yevgeni, taburdaki keskin nişancılar için yeni ve daha gelişmiş tüfekler aldıklarını dile getirerek, askerlerin şimdilik o silahlara alışması için atışlar yaptığını aktardı.

Askerler ya cephede ya eğitimde

Zaporijya bölgesinde, cephe hattına yakın bulunan eğitim sahasında keskin nişancılarla beraber söz konusu tugaya ait diğer birimlerin askeri personeli de makineli tüfek, tanksavar silah sistemi gibi çeşitli silahlarda yoğun atış talimi yapıyor.

Oldukça geniş alanda toplanan askerler, tatbikat sırasında temsili düşmanın etkisiz hale getirilmesi, karşı taarruz düzenlemesi ve sivil altyapıların kontrol altına alınması için çeşitli eğitimden geçiyor.

Burada eğitim sürecini yöneten "Sova (Baykuş)" kod adlı komutan, askerlerin her daim savaşa hazır olmaları için eğitim sahasında da savaş ortamına uygun şartlar oluşturduklarını ifade etti.

Eğitim sırasında insansız hava araçlarıyla (İHA) birlikte çeşitli silahlar kullandıklarını kaydeden Sova, şunları söyledi:

"Bugün keskin nişancılar silah atışı yapıyor. Diğer grup askerler tanksavar sisteminden füzeler fırlatıyor. Bazı askerler makineli tüfeklerle sivil yerleşim yerlerinde temsili düşmanın temizlik operasyonu konusunda eğitim alıyor."

Eğitim sahasındaki tüm askerlerin genelde cephede Rus ordusuna karşı aylardır savaşan personel olduğuna dikkati çeken Sova, "Cephede bazen rotasyon oluyor. Cepheden çıkan askerler sürekli eğitime katılıyor. Böylece her zaman savaşa hazırlığımızı sürdürüyoruz." diye konuştu.