Donetsk bölgesindeki cephe hattında bulunan ve yoğun bombardımandan harabeye dönen şehirde halk, yaşamlarını zor şartlar altında sürdürebilmek için çabalıyor.

Ukrayna ordusunun kontrolündeki Bahmut'ta peş peşe güçlü patlamalar meydana gelirken savaşın yaralarını taşıyan şehrin sokaklarında ellerinde poşetlerle yiyecek taşıyanların, aylardır kaldıkları sığınaklara girmek için acele ettikleri görülüyor.

Rusya ile Ukrayna arasındaki esir değişiminde 106 Ukraynalı asker serbest bırakıldı Rusya ile Ukrayna arasındaki esir değişiminde 106 Ukraynalı asker serbest bırakıldı

Nüfusun yaklaşık yüzde 90'ı güvenlik nedeniyle tahliye edildiği için hayatın durma noktasına geldiği Bahmut'ta kalan az sayda kişi dağıtılan yardımlarla geçiniyor.

İki ordu arasında tank, topçu sistemleri, uçak, helikopter ve diğer ağır silahlar kullanılarak karşılıklı atışların yapıldığı bölgede soğukla mücadele eden şehir sakinleri, ısınmak için evlerinin önünde odun kesiyor.

Patlamış füze parçalarının saçıldığı yollardan geçerek yıkık binalar arasından evlerine gidenlerin ürkek bakışları da yaşadıkları zorlukları yansıtıyor.

Temiz su kaynağı yağmur

Bahmut'ta, iki çocuklu bir akrabasının ailesine sahip çıkan 47 yaşındaki Aleksey Oçkur, AA muhabirine son aylarda şehirde yaşadıklarını anlattı.

Oçkur, Donetsk bölgesinde devam eden yoğun çatışmalar nedeniyle ağır yıkımın yaşandığı Soledar şehrindeki evlerini kaybettikleri için geçici olarak Bahmut'a taşınan akrabasını ve ailesini evinde ağırladığını kaydetti.

Oçkur, eşi ve çocuğunun Dnipro kentine tahliye edildiğini, kendisinin de evde yatalak annesiyle ilgilendiğini belirtti.

Gaz, elektrik, içme suyu ve telefon hizmetinin verilemediği şehirde adeta yaşam mücadelesi verdiklerini belirten Oçkur, "Bize odun sobaları dağıttılar. Odun kesiyoruz her gün. Ateş üzerinde yemek hazırlıyoruz." dedi.

Temiz su ihtiyacını da yağmur veya eriyen kardan temin etmeye çalıştıklarını dile getiren Oçkur, "Şehrin yüzde 90'ı yok oldu. Her ev hasar aldı. Bahmut çok güzel bir şehirdi." diye konuştu.

Çocukların bombardıman altında hayatta kalma mücadelesi

Harabe kentte çocuklar da oyun oynamak yerine hayatta kalma mücadelesi veriyor.

Bahmut'ta Aleksey Oçkur'un evine sığınan ailenin 12 yaşındaki kızı Katya ile erkek kardeşi 11 yaşındaki Sasha, aylardır savaşın sürdüğü bölgelerde yaşadıklarını belirtti.

Artık yoğun çatışmaların sürdüğü ortamda yaşamaya alıştıklarını söyleyen iki kardeş, oyun oynamaktan daha çok annelerine yardım etmekle zaman geçirdiklerini ifade etti.

Çocuklar bazen oyun oynamak yerine büyükleriyle, Bahmut'un üzerinden geçen füzeleri izliyor.