ABD, Kızıldeniz'de ticari gemilere yönelik saldırılarda 3 İHA'yı düşürdüğünü duyurdu ABD, Kızıldeniz'de ticari gemilere yönelik saldırılarda 3 İHA'yı düşürdüğünü duyurdu

The Wall Street Journal'ın (WSJ) haberine göre, ABD'li ve İsrailli yetkililere dayandırılan bilgilere göre, İsrail, Gazze'ye kara harekatı öncesi ABD'nin bölgedeki birliklerini korumak amacıyla hava savunma sistemleri kurmasını beklemeyi kabul etti.

Pentagon, bölgede yaklaşık bir düzine hava savunma sistemi kurmaya hazırlanıyor. Bu hamle, ABD'nin Irak, Suriye, Kuveyt, Ürdün, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri dahil olmak üzere bölgedeki tüm birliklerini füzeler ve roketler gibi tehditlere karşı koruma amacını taşıyor.

ABD'li yetkililer, İsrail'i hava savunma sistemlerinin kurulmasını beklemeye ikna etmiş durumda ve İsrail, ayrıca Gazze'deki sivillere insani yardımın ulaştırılmasını ve esirlerin serbest bırakılmasını planlıyor.

Haberde, bölgedeki ABD'li yetkililerin İsrail'in kendi birliklerini hedef alacağı konusundaki büyük endişeyi dile getirdiği ve ABD'nin Irak ve Suriye'deki askeri birliklerine şimdiye kadar 13 saldırı düzenlendiği belirtiliyor.