Muharebe Arama Kurtarma (CSAR) ve Arama Kurtarma (SAR) görevleri için düzenlenen ihalede, İtalyan Leonardo imalatı AW139 ve Amerikan Sikorsky UH-60M helikopterleri tercih edildi. İhalenin kazananı olarak açıklanan AW139'ün seçimi, Airbus ve Sikorsky tarafından itiraz edilmiş, ancak Yunan Genelkurmay Başkanlığı kararı onayladı.

Silah taşıma kapasiteli olacak

Yunanistan, toplamda 14 adet AW139 helikopteri alacak. Helikopterlerden 4'ünün CSAR modeli olarak silah taşıma kapasitesine sahip olacağı belirtildi. Helikopterlerin, 1990 yılında envantere giren ve halen kullanılan 12 adet Aerospatiale AS332C1 Super Puma Mk.I'nin yerini alacağı söylendi.

Kara havacılar UH-60M alıyor

Ayrıca, Yunan Kara Kuvvetleri'ne bağlı kara havacılık birlikleri, Agusta/Bell UH-1H/AB205 Iroquois ve NHIndustries/Airbus Helicopters NH90TTH/SOH helikopterlerinin değişimi için Sikorsky UH-60M modelini tercih etti. Toplam 35 adetlik helikopter için yapılan başvuru, ABD Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansı tarafından 2 milyar dolarlık tahmini maliyetle ABD Kongresi'ne bildirildi.

Yunanistan NH90’dan kurtulmak istiyor

Çekya Ukrayna için intihar dronu üretimine başladı Çekya Ukrayna için intihar dronu üretimine başladı

Yunanistan'ın NH90 serisi helikopterleri envanterden çıkartarak, UH-60M Black Hawk helikopterleriyle filosunu güçlendirmesi bekleniyor. Halen Yunanistan’ın envanterinde 60 UH-1 serisi tek motorlu genel maksat helikopteri bulunuyor. Bu helikopterler ise modernize edilmediği için ekonomik kullanım ömürlerini doldurmuş durumda.