Yunan basınında çıkan haberlere göre, Yunanistan, ABD'ye üslerin kullanımında kolaylık sağlama kararı almıştır. Bu karar Yunanistan Milli Savunma Bakanlığı kaynaklarına dayandırılarak bildirilmiştir. Haberlere göre, Yunanistan, ABD'ye üslerin kullanım iznini, yalnızca insani yardım amaçlı kullanılacak nakliye uçakları, destek helikopterleri ve personel için vermiştir. Ayrıca, bu iznin sadece Orta Doğu'da çıkabilecek bir kriz durumunda, ABD, Yunanistan ve üçüncü ülke vatandaşlarının bölgeden tahliyesi için kullanılacağı ifade edilmektedir.

Bu kolaylık, ABD ile Yunanistan arasındaki karşılıklı savunma işbirliği anlaşması çerçevesinde sağlanmıştır. Ayrıca, ABD'nin, İsrail-Filistin çatışmasının başlaması sonrasında herhangi bir ihtimali göz önünde bulundurarak Yunanistan'ın askeri altyapısını kullanmayı düşündüğü belirtilmektedir.

ASELSAN Latin Amerika'da ofis açtı ASELSAN Latin Amerika'da ofis açtı

CNN Greece haber sitesinin önceki gün yayınladığı habere göre, Yunanistan'ın Girit adasındaki Suda Üssü'nde ABD'ye ait çeşitli hava ikmal araçları, nakliye uçakları ve diğer askeri unsurların konuşlandırıldığı görülmüştür. Bu gelişmeler, ABD'nin Yunanistan'daki askeri altyapısını kullanma amacını göstermektedir.

Editör: Mustafa Yıldız