Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Granada'da düzenlenen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AST) toplantısının yapıldığı salona girişinde gazetecilere kısa bir açıklama yaptı. Zelenskiy, kış aylarının zorlu geçeceğini belirterek, Ukrayna'nın Rusya'nın olası çok sayıda saldırısıyla karşı karşıya kalacağını ve bu nedenle daha fazla hava savunma sistemi ve füzeye ihtiyaçları olduğunu ifade etti. Ayrıca, Zelenskiy'e ABD'nin desteği sorulduğunda, ABD Başkanı Joe Biden'ın kendilerine yüzde 100 destek verdiğini ve Kongre'nin her iki tarafının da Ukrayna'yı desteklediğini söyledi. Ancak seçim dönemlerinin her zaman karmaşık olduğunu da ekledi.

ABD'nin silah sevkiyatını durdurma kararına İsrail'den yanıt ABD'nin silah sevkiyatını durdurma kararına İsrail'den yanıt

AST toplantısına ev sahipliği yapan İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ise Ukrayna'ya desteklerinin devam edeceğini ve Zelenskiy ile ikili bir görüşme gerçekleştireceğini belirtti. Granada'da bir gün sürecek AST toplantısına 27 Avrupa Birliği (AB) üyesi ve 17 Avrupa ülkesinin lideri katılıyor. Bu toplantıda Avrupa güvenliği ve işbirliği konuları ele alınacak.