Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Ukrayna hükümeti, Ukrayna'ya destek amacıyla dördüncü bir yuvarlak masa toplantısı düzenledi. Toplantı, Fas'ın Marakeş kentinde video konferans yoluyla gerçekleştirildi.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, toplantıda Fas'ta yaşanan depremin kurbanlarına başsağlığı diledi ve doğal afetlerin kaçınılmaz olduğunu, ancak insan kaynaklı felaketlerin önlenebileceğini belirtti. Ayrıca, Ukrayna'nın Rusya'ya karşı direnmesi ve ülkenin yeniden inşası için yardım edenlere teşekkür etti. Zelenskiy, Ukrayna'nın direnişinin sürdürülebilmesi için sürekli destek gerektiğini vurguladı.

İsrail ordusu Batı Şeria'nın birçok kent ve beldesine baskın düzenledi İsrail ordusu Batı Şeria'nın birçok kent ve beldesine baskın düzenledi

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD'nin Rusya'nın savaşını kınadığını ve Ukrayna'ya güçlü ekonomik destek sağladığını ifade etti. Yellen, savaşın büyük ekonomik zarara yol açtığını ve Ukrayna'nın ekonomik olarak desteklenmesi gerektiğini belirtti.

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, Ukrayna'nın finansman ihtiyacının arttığını ve dış destek güvencelerinin kritik olduğunu ifade etti. Dünya Bankası Başkanı Ajay Banga ise güçlü ortaklıklar ve küresel dayanışma gerektiğini vurguladı.

Avrupa Komisyonu Ekonomiden Sorumlu Üyesi Paolo Gentiloni, Ukrayna'ya verdikleri desteği teyit ederek, Ukrayna ekonomisinin beklenenden daha iyi bir durumda olduğunu belirtti ve ülkenin geleceği konusunda iyimser olduklarını söyledi.