1941 yılında kurulan tesis, Devlete Ait Yüklenici İşletmesi (GOCO) modeli altında faaliyet gösteriyor ve M1 Abrams ana muharebe tankının üreticisi olan General Dynamics Land Systems (GDLS) tarafından yönetiliyor.

Fransa Ukrayna için 72 Caesar topçu sistemi üretecek Fransa Ukrayna için 72 Caesar topçu sistemi üretecek

Mülkiyeti ABD hükümetine ait olan ancak GDLS tarafından işletilen fabrikada, M1 Abrams tanklarına ek olarak Stryker zırhlı araç ailesi, yeni M10 Booker hafif tankları (ateş destek araçları) ve çeşitli MRAP (Mayına Dayanıklı Pusu Korumalı) araçları üretiliyor. Ek finansman, ABD hükümetinden ve müttefik ülkelerden artan sipariş taleplerini karşılamak amacıyla kullanılacak.

Lima tesisi, 2024-2025 yılları arasında faaliyet gösterecek şekilde finansal olarak güvence altına alınmış durumda. Ancak ABD Kongresi, daha önce tahsis edilen 1 milyar ABD dolarının ardından fabrikaya ek olarak 2 milyar ABD doları daha yatırım yapmayı planlıyor. Bu fonlar, tesisin üretim kapasitesini artırmak ve altyapısını güçlendirmek için kullanılacak.

Yapılacak modernizasyonlar, hem ABD'nin savunma sanayi kapasitesini güçlendirmeye yönelik stratejik bir adım olarak değerlendiriliyor hem de tesisin gelecekteki askeri araç üretimine daha etkili bir şekilde yanıt verebilmesini sağlamayı hedefliyor.

Editör: Merve Tuç