Küresel askeri harcamalarda 2023'te rekor kırıldı Küresel askeri harcamalarda 2023'te rekor kırıldı

MQ-4C Triton, ABD Donanması'nın en yeni İstihbarat, Gözetleme ve Keşif (ISR) deniz devriyesi olma özelliğine sahip. Ayrıca Triton, P-8 Poseidon deniz devriye uçağının yeteneklerini de geliştiriyor. Triton ile ABD Donanması'nın deniz karakol ve keşif gücü sistem ailesi tam anlamıyla tamamlanıyor.

Sigonella Deniz Hava İstasyonu, MQ-4C Triton'un konuşlanmasına hazırlık olarak yeni bir Triton hangarı da törenle açıldı. MQ-4C Triton'un bu istasyonda konuşlanmasıyla, filonun geniş alan, istihbarat, gözetleme, keşif ve hedefleme (ISR&T) kabiliyetlerinin artması bekleniyor.

Triton'un 2020'de Guam'a ilk konuşlandırılmasından bu yana, önemli güncellemelerle donatılan MQ-4C, deniz istihbaratı, gözetleme, keşif ve hedefleme (MISR-T) yeteneğini artırdı. AN/ZPY-3 çok fonksiyonlu aktif sensör (MFAS) radar sistemi de dahil olmak üzere Triton'un taşıdığı birçok faydalı yük, denizlerin güvenliğine yönelik kapsamlı bir izleme ve bilgilendirme sağlamak için tasarlandı.

ABD Donanması başlangıçta 68 uçak ve 2 prototip tedarik etmeyi planlarken, MQ-4C Triton envanter gereksinimleri yeniden değerlendirilmiş ve tedariği 27 MQ-4C gövdesine indirildi.

Andersen Hava Kuvvetleri Üssü'nde konuşlanan VUP-19 insansız devriye filosu olan birim, gelecekteki savaş mücadelesi için MQ-4C Triton'u kullanma taktikleri, teknikleri ve prosedürleri konusunda denizcileri ve subayları eğitmek için bir temel oluşturmayı hedefliyor.

Editör: Merve Tuç