ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), dün Kızıldeniz'in güneyinde uluslararası sularda gerçekleşen 4 saldırıya ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, USS Carney destroyerinin, saldırıya uğrayan ticari gemilere yardım etmek üzere harekete geçtiği ve 3 İnsansız Hava Aracı'nı (İHA) düşürdüğü belirtildi.

Polonya NATO destekli MiG-29'ların Ukrayna'ya transferini değerlendiriyor Polonya NATO destekli MiG-29'ların Ukrayna'ya transferini değerlendiriyor

Yemen'deki Husilerin kontrolündeki bölgeden ateşlenen bir füzenin Bahamalar bayraklı "Unity Explorer" gemisine isabet ettiği ve daha sonra farklı bir füzeyle vurulan gemide hafif hasar meydana geldiği ifade edildi. Ayrıca, Yemen'den fırlatılan bir füze ile Panama bayraklı "M/V Number 9" gemisinde hasar oluştuğu, Panama bayraklı "M/V Sophie II" gemisinin ise vurulduğu ancak herhangi bir zayiat olmadığı kaydedildi.

CENTCOM'un açıklamasında, Husilerin gerçekleştirdiği saldırıların deniz güvenliğine ve uluslararası ticarete yönelik bir tehdit oluşturduğu ve bu saldırıların İran destekli olduğuna dair birçok nedenin bulunduğu vurgulandı. Husi lider Abdulmelik el-Husi'nin daha önce yaptığı tehditleri hatırlatarak, Yemen'deki Husilerin İsrail gemilerine yönelik saldırıları gerçekleştirdiği belirtildi. Husiler, 31 Ekim'den bu yana İsrail'e karşı füze ve İnsansız Hava Aracı (İHA) saldırıları düzenlediklerini açıklamıştı.