Tel Aviv'deki İHA saldırısı nedeniyle İsrail hükümeti, siyasetçilerden eleştiri aldı Tel Aviv'deki İHA saldırısı nedeniyle İsrail hükümeti, siyasetçilerden eleştiri aldı

ABD'ye ait USS Gravely Destroyeri, Kızıldeniz'de Husi militanları tarafından fırlatılan bir seyir füzesine karşı yakın hava savunma silah sistemi olan Phalanx CIWS ile müdahalede bulundu. Yetkililere göre, füze, destroyer gemisine 2 kilometre kadar yaklaşmadan önce etkisiz hale getirildi. 

Husi tehdidi ve savunma zorlukları

Husi füzelerinin ABD savaş gemilerine bu kadar yaklaşabilmesi endişe yaratırken, uzmanlar, Husilerin silahları İran'dan aldığını belirtiyor. Savunma uzmanlarına göre, gemi komutanlarının hızlı karar alma süreleri, Kızıldeniz'deki dar su yollarında daha da kısalıyor. Zorluğun temel nedeni ise ABD savaş gemilerinin kullanabilecekleri savunma füzelerinin sınırlı olması.

Husi Saldırıları ve ABD'nin Yemen Operasyonları

ABD, Yemen'deki Husi militanlara yönelik saldırılarını sürdürmeye devam ediyor. 11 Ocak'tan bu yana gerçekleşen operasyonlarda, Husi silah depoları, komuta kontrol merkezleri ve depolama tesisleri hedef alındı. ABD Donanması ayrıca, İran yapımı füze parçalarını taşıyan bir gemiyi Somali açıklarında ele geçirdi.

Kaynak: CNN International