TUSAŞ'ın Kahramanmaraş'ta uçak parçası üretecek tesisi açıldı TUSAŞ'ın Kahramanmaraş'ta uçak parçası üretecek tesisi açıldı

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Vekili Victoria Nuland, Ankara ziyareti sırasında Türkiye'nin F-35 programına yeniden dahil edilmesi konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

CNN Türk'e özel açıklamalarda bulunan Nuland, Türkiye ile ABD arasındaki ikili ilişkilerin güçlendirilmesine yönelik hedeflerini vurgulayarak, F-16 satışı ve modernizasyonu konusunda ABD Kongresi'nde Türkiye'nin pozisyonunu desteklediklerini ifade etti. Ayrıca, Nuland 15 günlük sürecin başlamasıyla birlikte F-16 satışının ve modernizasyonunun uygulamaya geçeceğini duyurdu.

Nuland, Türkiye'nin hava savunmasının güçlendirilmesi ve CAATSA yaptırımlarının ortadan kalkması için çözüm yolları aradıklarını belirtti. Türkiye'nin güçlü bir hava savunmasına sahip olmasının önemine vurgu yapan Nuland, bu konuda uzun süredir görüşme teklif ettiklerini ve S-400 sorununun aşılması durumunda F-35 programına dönüş yapabileceklerini ifade etti.

Editör: Merve Tuç