Çin, Tayvan'a silah satışı nedeniyle 3 ABD'li şirkete yaptırım uygulayacak Çin, Tayvan'a silah satışı nedeniyle 3 ABD'li şirkete yaptırım uygulayacak

Yerel kaynaklardan gelen bilgilere göre, ABD ordusunun Suriye'nin Deyrizor ve Haseke illerinde bulunan Şeddadi ile Ömer petrol sahasındaki üslerine karadan karaya atışlarla saldırı gerçekleşti.

Saldırı sırasında üslerin çevresine düşen roketlerin tespit edildiği ancak herhangi bir can kaybının yaşanmadığı bildirildi.

30 Ekim tarihinde, ABD güçlerinin Deyrizor'da konuşlandığı Ömer petrol sahası ile Koniko doğal gaz üssüne roket saldırısı düzenlenmiş ve ardından saldırıları düzenleyen kişilerin kimliği belirsiz savaş uçakları, Deyrizor'un El Bukemal ilçesi ile Havicet Haşşam köyündeki İran destekli gruplara hava saldırıları gerçekleştirmişti.

Son günlerde Suriye'nin Tenef bölgesi, Irak sınırına yakın Malikiyye ilçesi, Haseke iline bağlı Şeddadi ilçesi ve Deyrizor ilinde bulunan ABD ordusuna ait üslere aidiyeti belirsiz silahlı insansız hava araçları (SİHA) ve karadan karaya atış yapılan silahlarla saldırılar düzenleniyor.

Fırat Nehri'nin doğusundaki Deyrizor toprakları, ABD destekli terör örgütü YPG/PKK'nın işgali altındayken, il merkezi ve diğer kırsal bölgeler Esed rejimi ve İran destekli grupların kontrolünde bulunuyor.

İran destekli gruplar, Fırat Nehri'nin doğu yakasındaki ABD üslerine periyodik olarak roket ve SİHA saldırıları düzenliyor.