Almanya merkezli savunma şirketi şirketi Rheinmetall Aralık 2023’te, Skyranger 30’uİsviçre’deki Ochsenboden deneme sahasında test etmiş ve canlı atış testlerine tabi tutmuştu.

Şirkete göre yeni sistem Skyranger 30; bu testler sırasında, içerisinde farklı radarlara ve efektörlere sahip varyantları sayesinde sahada etkili olduğunu kanıtladı.

Aralık 2023’te NATO ve AB üyesi Macaristan, Skyranger almak için Rheinmetall ile bir sözleşme imzaladı. Ayrıca, Skyranger 30’u tedarik etmeyi planlayan Danimarka ve Almanya da sistemi farklı tekerlekli zırhlı araçlara monte edecek.

ABD merkezli Defence One tarafından verilen bilgilere göre Skyranger 30, muazzam ateş gücü ve hassasiyetiyle tanınan 30mmx173 KCE revolver topu ile donatıldı.

Küresel savunma ve havacılık şirketleri yılın ilk yarısında yatırımcısını sevindirdi Küresel savunma ve havacılık şirketleri yılın ilk yarısında yatırımcısını sevindirdi

Üretici Rheinmetall tarafından sistem özellikle, insansız hava araçları da dahil olmak üzere mevcut ve gelecekteki hava tehditlerine kararlı bir şekilde karşı koyma yeteneğine sahip bir sistem olarak tanımlandı.

Sistem, hem otonom hem de ağ bağlantılı operasyona olanak tanıyan çok çeşitli mühimmat, yüksek hareket kabiliyeti ve son teknoloji sensörleri içeriyor. Ayrıca, kompakt kule tasarımı, Rheinmetall’in 8×8 Boxer tekerlekli zırhlı aracı gibi çeşitli insanlı ve insansız platformlara sorunsuz entegrasyonu kolaylaştırıyor.

Kaynak: M5