Almanya, Tornado saldırı uçakları ve Eurofighter çok amaçlı avcı uçaklarının silahlanmasında kritik rol oynayan IRIS-T füzelerinin ikmalini içeren önemli bir karar aldı. 120 adet IRIS-T füzesi, Ukrayna'ya teslim edilen füzeleri telafi etmek için sipariş edildi ve 2026'da teslim edilmesi planlanıyor.

500 füzenin teslimatı 2027’de başlayacak

PATRIOT hava savunma sistemi için yedek parçalarıyla birlikte 500 güdümlü füze alımına onay veren Almanya’nın, bu kapsamlı program için 3.01 milyar Euro'luk bir yatırım yapması bekleniyor. Bundeswehr’in özel modernizasyon fonunun ise, 400 füzenin alımını finanse edeceği duyuruldu.

Scholz'dan Ukrayna'ya Patriot hava savunma sistemi çağrısı Scholz'dan Ukrayna'ya Patriot hava savunma sistemi çağrısı

Almanya ayrıca, Eurofighter Typhoon'un silahlanmasının önemli bir parçası olan Meteor uzun menzilli havadan havaya füzenin geliştirilmesine yönelik araştırmaların başlatılması için üçüncü bir programı onayladı. 34.9 milyon Euro'luk proje kapsamında füzenin çeşitli bileşenlerinde iyileştirmeler araştırılacak.

Bu hamlelerle Almanya, askeri stokları yenilemek ve Ukrayna'nın hava savunmasını güçlendirmek amacıyla önemli adımlar atmış oldu. NATO Destek ve Tedarik Ajansı'nın kolaylaştıracağı siparişlerin teslimatları ise, 2027 ile 2033 yılları arasında gerçekleşecek.