Altay Tankı Muharebe Ortamına Uygun Olarak Yenilendi

Altay tankı, Türk Silahlı Kuvvetlerinin son yıllarda gerçekleştirdiği operasyonlardan edinilen tecrübeler ışığında birçok alt sistemi yerlileştirilerek ve teknolojik yenilikler eklenerek muharebe kabiliyeti artırılmış şekilde yenilendi.

Dijital Teknolojilerle Geliştirildi

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Yeni Savunma Teknolojisi: ŞAHİN 40mm Fiziksel İmha Sistemi Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Yeni Savunma Teknolojisi: ŞAHİN 40mm Fiziksel İmha Sistemi

Yenilenen Altay tankında dijital teknolojilerin kullanımı artırıldı. Bu sayede tank, düşman unsurlarını tespit etmek, hedef belirlemek ve ateş etmek konusunda daha hassas ve hızlı hale getirildi. Yeni Altay'ın atış kontrol sistemi, Lazer Mesafe Ölçer (LRF) ve gelişmiş Görüntü Sabitleyici Stabilizasyon Sistemi gibi modern teknolojileri içeriyor. Bu teknolojiler, tankın uzun mesafelerde hedef tespiti yapmasını ve yüksek doğrulukla hedefleri vurmasını sağlıyor.

3+ Nesil Tank Koruma Özelliği

Yeni Altay, tankların en önemli üç kabiliyetinden biri olan beka kabiliyetini artıran gelişmiş zırh modülleri ve AKKOR Aktif Koruma Sistemi ile donatıldı. Bu sistemler, tankın pasif ve aktif koruma sağlayarak 3+ nesil tank kategorisinde yer almasını sağlıyor. HİBRİT koruma konseptiyle yeni Altay tankları, dostlarına güven verirken düşmanlarına korku salacak bir seviyeye ulaştı.

Yerlileştirilmiş Sistemler

Yeni Altay tankında, 12,7 mm ve 7,62 mm silah sistemleri başta olmak üzere mühimmat rafları, kule çember dişlisi, rotor, düz periskoplar, nişancı ikinci derece yardımcı görüş sistemi, kayar bilezik, elle ateşleme sistemi, yakıt-ısıtma ve sintine pompaları, hidrolik pompalar, yol tekeri ve soğutma yeleği gibi birçok sistem yerlileştirildi.

Modern Bir Muharebe Tankı

Güncellenmiş teknolojisi, geliştirilmiş zırh sistemi, artırılmış hareket kabiliyeti, modern atış kontrol sistemi ve eğitim sistem kabiliyetiyle yeni Altay, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmış modern bir muharebe tankı olarak görev yapacak.