ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol'un ATO Congresium'da düzenlenen "6. Verimlilik ve Teknoloji Fuarı"nda yaptığı konuşma dikkat çekti. Akyol, savunma sanayisi alanında Türkiye'nin ulaştığı 80 milyar dolarlık proje yönetim hacmi ve bu yıl itibarıyla 5,5 milyar dolarlık rekor ihracat rakamına vurgu yaptı. ASELSAN'ın, global savunma sektöründe 47. sıraya yükseldiğini ve daha da ilerlemeyi hedeflediklerini belirtti.

Rusya, yeni yörünge istasyonu için ilk modülü 2027'de fırlatmayı hedefliyor Rusya, yeni yörünge istasyonu için ilk modülü 2027'de fırlatmayı hedefliyor

ASELSAN, 86 ülkeye ihracat yaparak uluslararası bir marka haline geldi. Akyol, şirketin 9 AR-GE merkeziyle yenilikçi çözümler ürettiğini, AR-GE için bütçesinin %7'sini ayırdıklarını ve Türkiye'nin patent lideri olduklarını ifade etti. Ayrıca, Türkiye'nin yeni metro hatlarının sinyalizasyonunu yerli ve milli çözümlerle gerçekleştirdiklerini söyledi.

Özellikle çip teknolojisinde önemli bir başarıya imza atan ASELSAN, Ankara'daki Akyurt tesislerinde radar sistemleri için gerekli olan transistör ve çipleri milli olarak üretiyor. Akyol, bu çiplerin seri üretimine geçildiğini ve radarlarda kullanılmaya başlandığını duyurdu. ASELSAN'ın bu başarısı, Cumhuriyet'in 100. yılına anlamlı bir hediye olarak görülüyor.

Akyol ayrıca, "Ejderha" adlı elektronik savaş sistemi ve lazer silah prototipleri gibi gelecek vaat eden projelerden bahsetti. ASELSAN, otonom deniz araçları ve su altı versiyonları gibi yenilikçi ürünlerle savunma sanayisinin gücüne güç katmaya devam ediyor.