ASELSAN üretkenlik için yapay zeka kullanımını zorunlu görüyor ASELSAN üretkenlik için yapay zeka kullanımını zorunlu görüyor

Avustralya'nın savunma kabiliyetlerinde devrim niteliğinde bir adım olan Ghost Shark programı, önceden planlanmış ve bütçe dahilinde gerçekleştirilmiştir. 140 milyon dolarlık ortak geliştirme anlaşması kapsamında, sadece üç yıl içinde üç adet ekstra büyük otonom denizaltı aracı (XL-AUV) tasarlanıp inşa edilmiştir. Bu girişim, çevik ve etkin savunma çözümlerinin yeni bir çağını başlatmaktadır.

Ghost Shark, Avustralya Savunma Kuvvetleri'nin (ADF) çeşitli görev gereksinimlerini karşılamak üzere uyarlanabilir, modüler ve çok amaçlı bir tasarıma sahip.

Anduril Avustralya'nın CEO'su David Goodrich OAM, programın ilerlemesinden büyük heyecan duyduğunu belirterek, işbirliğinin stratejik liderliğini ve kilit paydaşların sağladığı inovasyonu vurguladı.

Anduril Industries'ın Mühendislik Kıdemli Başkan Yardımcısı Dr. Shane Arnott, programın hızlı ilerlemesinin, Avustralya'nın teknoloji, kaynak ve savunma sektörlerindeki en iyi yeteneklerle desteklenen yüksek güçlü bir mühendislik ekibi tarafından sağlandığını vurguladı.

Savunma Sanayii Bakanı Pat Conroy, Ghost Shark'ın Savunma ve Avustralya sanayii arasındaki işbirliğini teşvik etmedeki örnek statüsünü vurgulayarak, egemenlik kabiliyetlerini geliştirme ve iş fırsatları yaratmada oynadığı rolü açıkladı.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Mark Hammond, Ghost Shark gibi araçların geliştirilmesindeki işbirliğinin, Avustralya'nın denizcilik çıkarlarını korumak için kritik öneme sahip sinerjik bir rol oynadığını övgüyle belirtti.