Azerbaycan'ın Ukrayna'ya verdiği insanî yardım girişimi devam ediyor. Bu kapsamda Ukrayna'ya gönderilen insansız bir Revival-P mayın temizleme aracı bölgede arkerlerin işini kolaylaştırıyor. Azerbaycan tarafından üretilen ve Ukrayna’ya hibe edilen Revival-P uzaktan kumandalı mekanik mayın temizleme araçları, Ukrayna Ordusu tarafından Poltova bölgesinde aktif olarak kullanıyor.

azerbaycan-mayin-temizleme-araci-ukrayna-qah-1705476802-824

Çin, 2024'te uzaya 100 fırlatış planlıyor Çin, 2024'te uzaya 100 fırlatış planlıyor

REVİVAL-P MAYIN TEMİZLEME ARACI

Revival-P mayın temizleme aracı, kara mayınlarının ve diğer patlamamış mühimmatların önemli bir risk oluşturduğu ortamlarda çalışmak üzere tasarlanmış gelişmiş bir mayın temizleme sistemi olarak biliniyor. İnsansız bir mayın temizleme ekipmanı olan Revival-P insan müdahalesinin tehlikeli olacağı alanlara müdahale etmek üzere sahada görev alıyor.

18 ADET OLMAK ÜZERE İLAVE MAYIN TEMİZLEME ARACI

Ukrayna Devlet Acil Durum Servisi (SES) ayrıca Güney Kore, Kanada, Avusturya, Azerbaycan ve Birleşik Krallık gibi çeşitli ülkelerden toplam 18 adet olmak üzere ilave mayın temizleme makinelerinin de teslimini yakında beklediğini açıklamıştı. Azerbaycan 2023’ün Kasım ayında SES'ye 1 adet mayın temizleme aracı devretmişti.

Kaynak: qha