Baykar'ın Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Bayraktar TB3 SİHA'nın Orta İrtifa Kalifikasyon ve Performans Testi'nde 12 saat boyunca başarılı bir şekilde havada kaldığını duyurdu.

Bayraktar, katlanabilir kanat yapısı sayesinde TCG Anadolu gibi kısa pistli gemilerden kalkış ve iniş yapabilen dünyadaki ilk silahlı insansız hava aracı olan Bayraktar TB3'ün, 2024 yılı içinde TCG Anadolu gemisinde başlayacak testlere hazırlık aşamasında olduğunu ifade etti.

Rusya, yeni yörünge istasyonu için ilk modülü 2027'de fırlatmayı hedefliyor Rusya, yeni yörünge istasyonu için ilk modülü 2027'de fırlatmayı hedefliyor

Bayraktar TB3'ün sahip olduğu özellikler, benzer sınıftaki insansız hava araçlarına kıyasla önemli bir ilerleme sunuyor. Görüş hattı ötesi haberleşme yeteneği ile donatılan milli SİHA, uzun mesafelerden kumanda edilebilme özelliği sayesinde keşif, istihbarat, ve deniz aşırı hedeflere yönelik taarruz görevlerini etkin bir şekilde gerçekleştirecek. Bu özellikleriyle Bayraktar TB3, Türkiye'nin caydırıcı gücüne önemli bir katkı sağlayacak.