Çin'in en gelişmiş savaş gemilerinden bazılarının eşlik ettiği uçak gemisi Japonya'nın Okinawa kentinin yaklaşık 500 kilometre güneydoğusunda bulunuyordu.

Bu olay, 2024 yılında Shandong saldırı grubu için Tayvan'ın doğusundan ilk geçiş anlamına geliyor.

ABD Donanma Enstitüsü'ne göre, Shandong'un Filipin Denizi'ne son konuşlandırılması bir önceki yılın Ekim ve Kasım aylarında gerçekleşmişti. Bu konuşlanma, şu anda Filipin Denizi'nde faaliyet gösteren Halk Kurtuluş Ordusu Donanması (PLAN) ve Rus Donanması'nın ortak devriyesi ile aynı zamana denk geliyor. Ayrıca Rusya Pazartesi günü Hint-Pasifik konuşlandırması için iki korvet gönderdi.

Zelenskiy: ABD'de yeni yönetim gelirse onlarla çalışmak zorundayız Zelenskiy: ABD'de yeni yönetim gelirse onlarla çalışmak zorundayız

Salı günü Shandong (CNS Shandong, gövde numarası 17), CNS Yan'an (106) kruvazörü, CNS Guilin (164) destroyeri ve CNS Yuncheng (571) fırkateyni ile birlikte Miyako Adası'nın 323 mil güneydoğusunda seyrederken görüldü.

Japonya'nın Müşterek Kurmay Ofisi (JSO) gözlemi rapor etti ve Shandong'un savaş uçakları ve helikopterleriyle uçuş operasyonları yürüttüğünü doğruladı.

Japonya Deniz Öz Savunma Kuvvetleri (JMSDF) destroyeri JS Akebono (DD-108) Shandong'un hareketlerini izledi. Uçak gemisinin avcı uçaklarını fırlatmasına karşılık olarak Japonya Hava Öz Savunma Kuvvetleri'ne (JASDF) ait avcı uçakları harekete geçirildi.

Shandong'un Batı Pasifik'teki varlığı, Hainan Adası yakınlarındaki sulara dönmeden önce Luzon'un 230 mil yakınına kadar seyrettiği Haziran ayı sonundaki bir önceki faaliyetini takip ediyor. Burada Güney Çin Denizi'ndeki diğer PLAN gemileriyle birlikte tatbikatlar gerçekleştirdi.

Defence Türkiye