Danimarka medyasında çıkan haberlere göre Danimarka hükümeti Ukrayna’ya 313 milyon dolar yeni bir askeri yardım paketi sağlayacak.

Söz konusu fonlar Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin deniz yeteneklerinin geliştirilmesini, Hollanda ve Çek Cumhuriyeti ile işbirliği halinde mermi, insansız hava aracı ve füze parçaları üretilmesini sağlayacak.

Savunma Bakanı Troels Lund Poulsen tarafından yayınlanan basın açıklamasında “Mart ayında Kiev’de bir dizi Ukraynalı savunma şirketini ziyaret ettim ve Ukrayna’ya gerekli ekipmanı sağlayabilecek ve savaş alanındaki durumu değiştirmeye yardımcı olacak gelecekteki işbirliği için büyük bir potansiyel olduğu açıkça ortaya çıktı” ifadelerini kullandı.

Poulsen, Kiev’in savunma sanayisine yapılacak doğrudan yatırımın, Ukrayna’nın kendi başına daha fazla askeri teçhizat üretmesini sağlayacak yeni bir girişim olduğuna dikkat çekti.

Savunma Bakanı, fonların diğer ülkeleri de Danimarka’nın adımlarını takip etmeye teşvik edebileceğini sözlerine ekledi.

İskandinav ülkesi Mart ayında Kiev’e yaklaşık 336 milyon dolar değerinde bir askeri yardım paketi sağlamıştı.

Dondurulan Rus varlıkları Ukrayna savunması için kullanacak Dondurulan Rus varlıkları Ukrayna savunması için kullanacak

Ayrıca Danimarka kısa bir süre önce Ukrayna’nın Rus saldırılarının hedefi haline gelen enerji altyapısı için 5.8 milyon dolarlık bir yardım tahsis etti.

Ukrayna’ya yönelik uluslararası yardımları takip eden Almanya merkezli Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü’ne göre, Rusya’nın Şubat 2022’de Ukrayna’da “özel askeri operasyon” başlatmasından bu yana Kopenhag, savaştan zarar gören ülkeye yaklaşık 8,4 milyar dolar değerinde askeri destek sözü vererek Kiev’e en fazla askeri yardım sağlayan dördüncü ülke oldu.