Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İsviçre'de başlayacak Ukrayna Barış Zirvesi'nde Türkiye'nin Ukrayna'daki savaşa adil ve kalıcı bir çözüm bulunması için uluslararası çabalara tam destek vermeye hazır olduğunu belirtecek.

Kıbrıs'a barış getiren harekatın 50. yılı Kıbrıs'a barış getiren harekatın 50. yılı

Diplomatik kaynaklara göre, Bakan Fidan, 15-16 Haziran tarihlerinde İsviçre'de düzenlenecek zirveye katılacak. Zirvenin açılış oturumunda konuşacak olan Fidan, Ukrayna'daki çatışmaların yıkıcı etkilerinin büyüdüğünü ve bunun bölgesel ve küresel düzeyde olumsuz sonuçlar doğurduğunu vurgulayacak.

Fidan, Rusya-Ukrayna savaşının yayılma ve kitlesel imha silahlarına başvurma riskinin arttığını belirterek, Türkiye'nin Ukrayna'nın toprak bütünlüğü, egemenliği ve bağımsızlığını desteklediğini ifade edecek. Ayrıca, tüm tarafların katılımıyla gerçekleştirilecek bir zirvenin daha etkili sonuçlar doğurabileceğini söyleyecek.

Türkiye'nin Karadeniz Tahıl Girişimi gibi girişimlere öncülük ettiğini ve Mart 2022'de İstanbul'da yapılan müzakerelere ev sahipliği yaptığını hatırlatacak olan Fidan, Türkiye'nin savaşın diplomasi ve müzakereler yoluyla, barışçıl yollarla sona ermesi gerektiği konusundaki kararlılığını vurgulayacak.