İsrail ordusundan Gazze'de "taktiksel ateşkes" iddiası İsrail ordusundan Gazze'de "taktiksel ateşkes" iddiası

Güney Kore Ticaret Bakan Yardımcısı Jang Youngjin, Güney Kore-Türkiye ilişkilerini değerlendirdi.

Serbest Ticaret Anlaşması imzalandığından bu yana iki ülke arasındaki ticaret hacminin geliştiğine ve son 10 yılda istikrarlı bir şekilde büyüyerek 5,2 milyar dolardan 2022 sonunda 9,1 milyar dolara yükseldiğine dikkat çekti. Ayrıca, Türkiye'den yapılan ithalatta başlıca ürünlerin ilaç, otomotiv parçaları ve hazır giyim olduğunu ifade etti.

Jang, 2022 itibarıyla Kore pazarına giren yaklaşık 40 Türk firmasının özellikle otomotiv parçaları, dağıtım ve restoran gibi hizmet sektörlerine odaklandığını belirtti. Ayrıca, altyapı, savunma sanayisi, nükleer santral inşası gibi çeşitli alanlarda Türkiye ile işbirliğinin geliştirilmesini öngördüklerini ve Dünya Fuarı 2030'ın Busan'da yapılması durumunda inşaat, ulaşım ve diğer altyapı projelerinin başlatılacağını açıkladı.

Jang, Güney Kore hükümetinin yabancı yatırım çekme çabalarını hızlandıracağını ve bu dönemde Türkiye ile ticaret ve yatırımı teşvik etmek için yakın işbirliği yaptıklarını vurguladı.

Güney Kore'nin 2030'da düzenlenecek Dünya Fuarı için İtalya ve Suudi Arabistan ile yarıştığını belirten Jang, nihai kararın bu ayın son haftasında açıklanmasının beklendiğini ifade etti.

Busan, Güney Kore'nin en büyük ikinci şehri ve 3,3 milyon nüfusa sahip bir liman ve sanayi şehri olarak tanınıyor.