Yeni gemilerde Quadome Naval 3D Hava ve Yüzey Gözetleme Radarı, Hava Trafik Yönetimi (Air Traffic Management-ATM) sistemleri ve Kelvin Hughes Entegre Seyrüsefer Köprü Sistemleri (INBS-Integrated Navigation Bridge Systems) yer alacak. Bu gemiler, Kraliyet Donanması’nın Queen Elizabeth Sınıfı uçak gemilerinin ikmal operasyonlarının desteklenmesinde önemli bir rol oynayacak.

Dondurulan Rus varlıkları Ukrayna savunması için kullanacak Dondurulan Rus varlıkları Ukrayna savunması için kullanacak

HENSOLDT, uzun bir operasyonel ömre sahip ve AESA (Active Electronic Scan Array) teknolojisine sahip yeni nesil Quadome 3D Hava ve Yüzey Gözetleme radarını tedarik edecek. Bu radarın, çoklu uzman çalışma modları ile eşzamanlı 3D Hava ve Yüzey Gözetimi gibi operasyonel avantajları bulunmaktadır. Quadome radarı ayrıca entegre bir IFF (Identification Friend or Foe) anteni içermekte ve Birleşik Krallık Kraliyet Donanması için halihazırda konuşlandırılmış olan HENSOLDT MSSR 2000 IFF sorgulayıcısına entegre olacak. Ayrıca, bu sözleşme kapsamında kapsamlı bir ATM ekran çözümü de sunulacaktır.

HENSOLDT UK, aynı zamanda Kelvin Hughes INBS gibi SharpEye deniz seyrüsefer radarları ve çok işlevli ekranlar da dahil olmak üzere çeşitli sistemleri tedarik edecek. INBS, İngiltere’nin Enfield kentindeki merkezinden tasarlanacak, inşa edilecek, test edilecek ve ömür boyu destek sağlanacaktır.

Bu sözleşmelerin sonucunda en az 50 yüksek vasıflı yeni istihdam yaratılacak ve yaklaşık 150 mevcut iş güvence altına alınacaktır. Ayrıca, HENSOLDT, Quadome radarları için yeni bir Avrupa destek merkezi oluşturmak amacıyla Enfield fabrikasına ve test tesislerine 1 milyon sterlinin üzerinde yatırım yapacaktır.